Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY

Sprzątamy lasy z Prezydentem RP!!!

Na apel Nadleśnictwa Grodzisk, o włączenie się w Prezydencką akcję sprzątania lasów #sprzątaMY, odpowiedzieli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wlkp.

O godzinie 9:00 około stu osób spotkało się z leśnikami w Grąblewskim lesie pod Grodziskiem, który jest jednym z najbardziej zaśmiecanych miejsc w Nadleśnictwie Grodzisk. Leśnicy przygotowali worki, rękawice i mapy terenu, który miał być sprzątany. Ze względu na to, że uczniowie pochodzili z tzw. klas mundurowych, szybko rozdzielono zadania i rejony sprzątania dla każdej grupy. Uczniowie potraktowali akcję jako możliwość ćwiczeń terenoznawczych w lesie.

W ciągu dwóch godzin młodzież spenetrowała kilkaset hektarów lasu zbierając 40 worków śmieci o pojemności 120 litrów oraz oznaczając kilkanaście „dzikich” wysypisk śmieci, które leśnicy usuną w późniejszym terminie.

Najważniejszym zyskiem z tej akcji było ukazanie młodzieży jak może wyglądać las potraktowany jak wysypisko śmieci. Komentarze oburzonych młodych ludzi były jednoznaczne i często nie nadające się do zacytowania. Można powiedzieć , że była to swoista lekcja ekologii.

Choć akcja zainicjowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę udała się w Nadleśnictwie Grodzisk i usunięto z lasu wiele odpadów, to chcielibyśmy, aby Głowa Państwa już nigdy nie musiała występować z taką inicjatywą.

Rozwiązanie jest proste. Zostawmy śmieci w koszu, a w lesie cieszmy się… lasem!

Dziękujemy uczniom i nauczycielom ZST im. E. Kwiatkowskiego z wspaniałą odpowiedź na apel Prezydenta RP.

 

DARZ BÓR!

 

Tekst i zdjęcia: T. Kałek.