Lista aktualności Lista aktualności

Bieliki zaobrączkowane.

Kolejny sukces lęgowy.

23.05.2017 r. w Nadleśnictwie Grodzisk zostały zaobrączkowane młode bieliki.

Bielik (Haliaeetus albicilla)  to największy polski ptak drapieżny – rozpiętość skrzydeł dorosłego ptaka osiąga 250 cm, przy masie ciała osiągającej wyjątkowo 7 kg.
Cechami rozpoznawczymi dorosłego bielika są: długie , proste skrzydła, krótki, klinowaty, biały ogon oraz jasna, słomkowa głowa z żółtym, haczykowato zakończonym dziobem.
Młody bielik jest początkowo ciemnobrązowy z czarnym dziobem, po czym jego upierzenie stopniowo, przez 6 lat (bo tyle trwa osiąganie dojrzałości płciowej) staje się coraz jaśniejszy , bardziej płowy. Ogon zmienia się w śnieżnobiałą, widoczną z daleka ozdobę dopiero po kilku pierzeniach. Żerowisko bielika związane jest z wodami. Podstawę pokarmu stanowią ryby i ptaki wodne. Bielik bardzo chętnie zjada też padlinę.  
Najczęściej odchowywane są dwa młode, ale wyjątkowo spotyka się w gniazdach trzy młode.
Najważniejszym czynnikiem warunkującym skuteczny rozród jest zapewnienie spokoju w okresie zajmowania terytoriów i składania jaj (koniec lutego – początek kwietnia). Spłoszenie wysiadującej samicy może nie tylko spowodować porzucenie przez nią lęgu, ale – co zdarza się częściej – zrabowania jaj przez kruki.
W Nadleśnictwie Grodzisk w wyznaczonej strefie ochrony wokół miejsca rozrodu i regularnego przebywania bielika para dorosłych osobników dochowała się w 2017 roku dwóch młodych bielików.
23.05.2017 r. bieliki zostały zaobrączkowane (założenie na nogę ptaka 2 obrączek z niepowtarzalnymi numerami) przez członków Komitetu Ochrony Orłów w obecności Leśniczego. Podczas obrączkowania bieliki zostały zważone i pomierzone (np. rozpiętość skrzydeł, grubość dzioba).

 

tekst: Małgorzata Kałek

Zdjęcia: P.J.