Lista aktualności Lista aktualności

HARCERZE PONOWNIE W PORAŻYNIE!

Wielki zamęt w OSW Porażyn. Harcerze, Strażacy i podpalacze, czyli Zuchowa „Szkoła Strażaków”.

W 2017 roku zuchy z Hufca Śmigiel poznawały w Porażynie pracę leśnika. W tym roku postanowiły pomóc leśnikom w ochronie lasu i założyły Zuchową „Szkołę Strażaków”.

Przez dwa dni 9 i 10 czerwca, korzystając z gościnności Nadleśnictwa Grodzisk, które udostępniło harcerzom swoje obiekty w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym w Porażynie, około 90 harcerzy w wieku od 5 do 50 lat, poznawało tajniki strażackiego fachu.

„Szkoła Strażaków” w Porażynie była finałem długiego procesu zdobywania, przez zuchy, sprawności STRAŻAK. Przez kilka tygodni Zuchy odwiedzały Komendy i Remizy strażackie w swoich miejscowościach i poznawały od podszewki trudny zawód strażaka, a było to możliwe dzięki zaangażowaniu Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp. i Nowym Tomyślu oraz podległym im Ochotniczym Strażom Pożarnym. Zuchy odwiedziły też Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Po tych wszystkich przygotowaniach zaczął się pracowity czas w „Szkole Strażaków”, gdzie oprócz zajęć była też rywalizacja szóstek zuchowych w Zuchowym Wieloboju Strażackim, podczas którego sprawdzana była świeżo zdobywana pożarnicza wiedza.

Zuchy musiały umieć zorganizować się przy; rozwijaniu  linii gaśniczej, gaszeniu pożaru wiadrami, użyciu hydronetek czy korzystaniu ze sprzętu ochrony osobistej strażaka. Uczyły się zakładać węzły ratownicze, rozpalać bezpieczne ognisko, odnaleźć się w lesie i rozpoznawać zagrożenia pożarowe w pomieszczeniach zamkniętych, a wszystko to pod czujnym okiem i opieką druhów z OSP w Opalenicy i PSP z Grodziska Wlkp. 

W nocy zuchy łapały podpalaczy lasu, biorąc udział w wielkich manewrach, a w niedzielę ruszyły na długi patrol przez leśne ostępy, podczas którego wykonywały trudne zadania. Wszystkie te wysiłki, które dla zuchów były świetną zabawą i frajdą na świeżym powietrzu, zakończyły się na wielkim apelu podczas którego Nadleśniczy Nadleśnictwa Grodzisk wraz z Komendantami PSP w Grodzisku Wlkp. i Nowym Tomyślu wyróżnili najlepszą szóstkę „Szare Zające” nagrodą główną, latarkami i szperaczami ufundowanymi przez firmę MACTRONIC z Wrocławia. Pozostałe szóstki, a było ich wszystkich 8 także otrzymały nagrody, a wszystkie zuchy, które brały udział w biwaku, zdobyły sprawność STRAŻAKA, bo bardzo na to zasłużyły.

Biwak zakończył się zwinięciem miasteczka namiotowego i posprzątania wszelkich śladów po pobycie tylu ludzi, i już o godzinien15:00 tylko przyduszona trawa świadczyła, że w tym miejscu były zuchy i harcerze z Hufca Śmigiel. My leśnicy chcielibyśmy aby tylko takie ślady zostawały po pobycie ludzi w lesie dlatego zawsze stawiamy harcerzy za wzór umiłowania i poszanowania przyrody.

ZAPRASZAMY ZA ROK!

DARZ BÓR I CZUWAJ!

 

Tekst: Tomasz Kałek

Zdjęcia: Paweł Michalski