Lista aktualności Lista aktualności

IX PIKNIK HISTORYCZNY W OSW PORAŻYN

PROGNOZA NA PIKNIK…? POGODNIE!!!

Po raz dziewiąty słońce zaświeciło nad Piknikiem Historycznym Nadleśnictwa Grodzisk, tradycyjnie  organizowanym w ostatnią niedzielę września, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Pałac-Porażyn. Zapewnienie dobrej pogody na Piknik  to ,tradycyjnie, w Nadleśnictwie Grodzisk „działka” Nadleśniczego. I dlatego 30 września 2018r., w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku Nadleśniczy Dariusz Szulc mógł otworzyć IX Piknik Historyczny Nadleśnictwa Grodzisk pod nazwą: 

„100 Lat Niepodległej!”

   Taki temat pikniku, w tym roku, narzucał się sam, dlatego gwoździem programu był udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej (GRH) Gratz z Grodziska Wlkp. z inscenizacją bitwy z okresu Powstania Wielkopolskiego , ale nie tylko…

  Również z Grodziska przybył Chór OTTIMO aby w dwóch odsłonach zaprezentować swoje umiejętności w repertuarze patriotycznym i rozrywkowym, dlatego obok „Roty”, „Marsylianki Wielkopolskiej”, czy „Warszawianki” były też „Szła dzieweczka do laseczka” i „Can’t help falling in love” Elvisa Presleya. Chór był bardzo pomocny, gdy wśród widzów rozdano śpiewniki patriotyczne i  zaproszono do wspólnego śpiewania: „Serca w plecaku”, „Pierwszej Brygady” czy „Czerwonych maków na Monte Cassino”. I można by tu zacytować klasyka, że:”…najpierw powoli jak żółw ociężale…”, by ostatecznie było „… po torze na wprost…”, i widzowie pod przewodem OTTIMO ostatecznie się rozśpiewali.

   Gdy rekonstruktorzy przygotowywali się do „bitwy”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” grał na rogach, a Chór OTTIMO śpiewał. Wokół Porażyńskiego Pałacu działo się wiele rzeczy. W Pałacowym hallu GRH Gratz otworzył ekspozycję militariów, prezentując broń i mundury armii: Polskiej, Niemieckiej i Radzieckiej. Przed Pałacem i w parku rozgrywał się tradycyjny konkurs rodzinny, a na samej polanie pod namiotem nadleśnictwa harcerze z drużyn Grodziskich rozdawali kartonową broń swojego pomysłu i wykonania, każdemu kto „wstąpił” w szeregi wojska powstańczego. Dla wszystkich, którzy potrzebowali pokrzepienia, swoją kuchnię polową otworzyli wychowankowie i wychowawcy z Zakładu Poprawczego w Grodzisku Wlkp., z kotłów której można było skosztować wojskowej grochówki i bigosu. Amatorzy potraw tradycyjnych mogli posilić się daniami z kuchni Pałacowej Pani Sylwii Kromy, a wielbiciele dziczyzny mogli zakupić gotowe produkty z renomowanej restauracji „U Myśliwych”     z Poznania.

   Przyszedł wreszcie czas, na długo oczekiwaną bitwę Wojsk Powstańczych z Prusakami. W twardej walce, komentowanej na żywo przez Grodziskiego regionalistę Pana Dariusza Matuszewskiego, Wielkopolanie przełamali obronę Prusaków, zdobyli ich pozycje, ścieląc pole bitwy ciałami wrogów i biorąc jeńców, a wszystko to przy wtórze palby karabinowej i wybuchów granatów umiejętnie przygotowanych przez pirotechników. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a robotę mieli tylko sanitariusze-rekonstruktorzy opatrując „rannych” Powstańców i Prusaków, gdy prawdziwy ratownik medyczny siedział sobie spokojnie i oceniał ich „wysiłki”. Wynik „bitwy” nie był niespodzianką, ale i tak został nagrodzony brawami przez obecnych na polanie widzów.

   Po tej emocjonującej chwili z historią, przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu rodzinnego. W tym roku brała, w nim udział rekordowa liczba 14 drużyn, trzem zwycięskim drużynom nagrody wręczył Nadleśniczy Dariusz Szulc. Pozostałe zespoły otrzymały tzw. pakiety pamiątkowe, nikt nie odszedł z pustymi rękami.

   Słońce zaczęło już chować się za lasem spowijając przypałacową polanę w półmroku, gdy odbył się ostatni spektakl tego dnia, czyli wspólna defilada Wojsk Powstańczych, Prusaków i wszystkich dzieci, które „zaciągnęły się” do Powstania i teraz maszerowały w kartonowych hełmach, z kartonowymi karabinami, ramię w ramię z „prawdziwymi” wojakami, w rytm muzyki granej przez sygnalistów myśliwskich. Po tym wesołym akcencie, Nadleśniczy zakończył IX Piknik Historyczny Nadleśnictwa Grodzisk i zaprosił Wszystkich za rok do gościnnego Porażyna.

 

DARZ BÓR I ZAPRASZAMY ZA ROK W OSTATNIĄ NIEDZIELĘ WRZEŚNIA!

 

Już teraz myślimy czym zaskoczyć naszych gości w 2019 roku, gdy odbędzie się, jubileuszowy X Piknik Historyczny.

Tekst: Tomasz Kałek

 

<