Lista aktualności Lista aktualności

LAS SIĘ PALI?!!

UFF… TO TYLKO ĆWICZENIA

11 Lipca 2017 r. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej (WKPSP) w Poznaniu ogłosiła alarm dla strażaków z powiatów grodziskiego i nowotomyskiego – pali się las w Kuźnicy Zbąskiej!

 

Jest godzina 9:30, gdy do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej (KPPSP) w Grodzisku Wlkp. i Nowym Tomyślu przychodzi rozkaz z komendy wojewódzkiej PSP w Poznaniu: „pali się las w Nadleśnictwie Grodzisk, leśnictwie Aleksandrowo, oddział 149 d. Leśnicy są już na miejscu. Pełna Mobilizacja!

Na szczęście to tylko ćwiczenia, których celem jest doskonalenia koordynacji działań komend powiatowych PSP, podległych im jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) i leśników w celu ugaszenia pożaru terenów leśnych.

Jednostki PSP z Grodziska Wlkp. i Nowego Tomyśla oraz, podległe im, jednostki OSP z Grodziska Wlkp., Borui Kościelnej, Wioski, Jabłonnej, Rostarzewa i Rakoniewic mają za zadanie ugaszenie pożaru wierzchołkowego. Jest to szczególnie trudne w tej bezwodnej okolicy, wobec czego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody dla dwóch linii gaśniczych i działka wodnego przez 1 godzinę trwania akcji. W tym celu rozłożony zostaje specjalny basen, do którego dowożona jest woda z leśnych punktów czerpania wody i w tym momencie wychodzi na jaw czy leśnicy mają je przygotowane… uff! Wszystko gra i woda jest!

- Czy takie ćwiczenia, w środku lata – sezon urlopowy, są potrzebne. – pytamy komendanta Straży Leśnej Nadleśnictwa Grodzisk Zbigniewa Kosztownego.

- Z pewnością! A szczególnie w okresie letnim i na tym terenie. Rejon wokół jeziora Kuźnickiego jest szczególnie uczęszczany przez turystów, co powoduje zwiększenie ryzyka wybuchu pożaru. W tym momencie bronimy nie tylko lasu jako Dobra Narodowego, ale i życia ludzi w nim przebywających. Trzeba jednak podkreślić, że świadomość społeczeństwa w sprawach zagrożeń pożarowych lasu jest coraz większa. Ludzie chodząc po lesie i korzystając z niego w różnorodny sposób, zaczynają go traktować jako: „Swój Las", a co za tym idzie dbać o niego i chronić go. Dzięki temu średnia powierzchnia pożarów w lesie zmniejszyła się, w ostatnim dziesięcioleciu, wielokrotnie.

Ćwiczenia zakończyły się około godziny 12:00, pełnym sukcesem, co potwierdzili przybyli na miejsce akcji, obserwatorzy z KWPSP w Poznaniu, wyrażając uznanie strażakom i leśnikom za znakomitą koordynację działań i zaangażowanie podczas trwania akcji.

Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej…!

 

ZAUWAŻYŁEŚ POŻAR! ALARMUJ! TELEFON 112!

tekst: Tomasz Kałek

fot.: Zbigniew Kosztowny