Lista aktualności Lista aktualności

NIE TYLKO LEŚNICY SZKOLĄ SIĘ W OSW PORAŻYN.

Dzisiaj Zastępowi, jutro Harcmistrzowie. Harcerze z Hufca ZHP Śmigiel szkolili się w Porażynie.

Na kilka dni, od 13 do 15 kwietnia, harcerze z Hufca ZHP w Śmiglu zawładnęli „Dziuplą” edukacyjną, działającą przy OSW Porażyn.

Za zgodą i przy wsparciu Nadleśnictwa Grodzisk grupa młodzieży zdobywała wiedzę i umiejętności, które mają im pomóc w wychowaniu młodszych harcerzy, w swoich drużynach. Przez trzy dni instruktorzy, korzystając z zaplecza dydaktycznego „Dziupli” oraz okalających OSW Porażyn, lasów przeprowadzali intensywne zajęcia. Obok musztry, regulaminów mundurowych, zajęć kancelaryjnych, były też; terenoznawstwo, szyfry, znaki patrolowe, majsterka i ekologia w praktyce, którą przedstawił pracownik nadleśnictwa. Wieczorami ogniska ze śpiewaniem przy wtórze gitary, jak to harcerze.

Na szczęście pogoda dopisała i ostatniego dnia wszyscy uczestnicy szkolenia mogli wyruszyć na samotny rajd przez las, podczas którego sprawdzane były wiedza i umiejętności harcerzy z różnych dziedzin, które starali się zgłębić podczas trwania kursu. Czy to kadra się spisała, czy to kursanci byli wyjątkowo dobrze przygotowani, a może jedno i drugie… Koniec końców wszyscy uczestnicy uzyskali Patenty Zastępowych i Przybocznych, których oznaką były leszczynowe laski skautowe.

Nadleśnictwo Grodzisk wyraża zadowolenie, że coraz częściej harcerze korzystają z oferty jaką daje OSW Porażyn i Lasy Państwowe, w końcu gdzie lepiej harcerz może udowodnić, że: Miłuje przyrodę i stara się ją poznać”. Leśnicy, natomiast, wspierając takie inicjatywy mogą w pełni realizować swoje hasło:

Dla Lasu, dla Ludzi.

Darz Bór!

tekst i zdjęcia: Tomasz Kałek