Lista aktualności Lista aktualności

NIE TYLKO ŻUBRY…, CZYLI MAŁE TEŻ JEST PIĘKNE!

Program wzmocnienia populacji Bażanta.

Każdy przyrodnik wie, że każdy organizm jest ważny dla funkcjonowania ekosystemu, nawet najdrobniejszy, a szczególnie dla tak skomplikowanego tworu jakim jest las.

Dlatego ważne jest przywracanie w lesie obecności drobnej zwierzyny. Ostanie lata to wzmożona obecność drapieżników w lasach: lisów, jenotów, ale też zdziczałych psów i kotów. Powoduje to, że z lasów i pól znika zwierzyna drobna. Próbując temu zaradzić samorządowcy, myśliwi i leśnicy łączą swoje siły w akcji przywracania zwierzyny drobnej do środowiska, w którym kiedyś była ona powszechna.

Taką akcją jest program wzmocnienia populacji Bażanta Phasianus colchicus, którego dziewiąta edycja w Powiecie Grodziskim, a pierwsza w Nowotomyskim, właśnie dobiegła końca, gdy na wolność wypuszczono ponad 300 osobników tego, powszechnego niegdyś w naszych lasach i na polach, gatunku.

Jednak program ten to nie tylko wypuszczanie zwierząt. W pierwszej kolejności myśliwi w obu powiatach i leśnicy z Nadleśnictwa Grodzisk musieli ograniczyć liczebność drapieżników, głównie lisów, na które w Styczniu i Lutym tego roku przeprowadzono intensywne polowania. Było to nieodzowne, jeżeli program ma mieć jakikolwiek sens i się udać.

W akcji oprócz Starostw, które sfinansowały zakup bażantów, wzięli udział myśliwi z 9 Kół Łowieckich i Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Grodzisk, ale też dzieci i młodzież ze szkół w Borui Kościelnej, Trzcianki i Kotowa, które wypuszczały ptaki na wolność.

Fotorelacja obrazuje akcję przeprowadzoną w Borui Kościelnej w dniu 8 października 2018r., w której wraz z dziećmi z miejscowej szkoły, myśliwymi i leśnikami brał udział Starosta Nowotomyski Pan Ireneusz Kozecki.

 

Darz Bór!

Tekst: Tomasz Kałek.