Lista aktualności Lista aktualności

To Oni będą walczyć o czyste powietrze dla następnych pokoleń.

KONKURS EKOLOGICZNY SZKÓŁ GMINY GRODZISK WLKP. PONOWNIE W PORAŻYNIE.

Kolejny już raz Nadleśnictwo Grodzisk ma zaszczyt gościć w OSW Porażyn uczniów i nauczycieli grodziskich szkół, którzy nasze lasy wybrali na miejsce finału XI edycji Gminnego Konkursu Ekologicznego Szkół Podstawowych Gminy Grodzisk Wlkp.

W tym roku 15 czerwca, w wyniku reformy oświaty, do rywalizacji przystąpiło aż 6 szkół. Zaopatrzona w wiedzę teoretyczną młodzież tych szkół pod opieką starszych kolegów z Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wlkp. wyruszyła w półtorakilometrową trasę, która wijąc się przez leśne ostępy prowadziła ich od jednego zadania do drugiego. Na trasie pracownicy Nadleśnictwa i Urzędu Miejskiego w Grodzisku wlkp. zorganizowali szereg punktów, na których drużyny musiały się wykazać wiedzą teoretyczną i praktyczną, a przede wszystkim współpracą poszczególnych członków w celu rozwiązania stawianych im zadań. Pokonanie trasy tego ekologicznego crossu nie wyczerpywało wszystkich konkurencji. Drużyny przywiozły ze sobą zaprojektowane plakaty ekologiczne mające propagować walkę o czyste powietrze i, wzorem zeszłego roku, budowlę z kartonu, którą tym razem był Ratusz w Grodzisku Wlkp.

Po skrupulatnym podliczeniu wszystkich punktów za cross, plakat i kartonowy model ratusza, komisja ogłosiła wyniki tegorocznego konkursu, które przede wszystkim świadczą o wzroście poziomu wiedzy ekologicznej młodzieży, a dopiero później o tym która szkoła zdobyła jakie miejsce. Jednakże jak to w konkursie ogłosić zwycięzcę trzeba, a uczynili to Wiceburmistrz Piotr Hojan i Nadleśniczy Dariusz Szulc wręczając drużynom nagrody w zależności od zajętego miejsca. Oprócz tego, jak w zeszłym roku Nadleśnictwo Grodzisk ufundowało dla 3 najlepszych szkół pomoce naukowe. W tym roku pierwsze miejsce zajęła, debiutująca w konkursie Szkoła Podstawowa nr 2 z Grodziska Wlkp.

Trzeba powiedzieć, że wszystko to działo się przy pięknej pogodzie, a na zakończenie dla uczestników i organizatorów znalazło się coś dla pokrzepienia ciała na dużej polanie porażyńskiego parku.

Dzisiaj nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy następny konkurs odbędzie się w Porażynie, ale gdzie by się nie miał odbyć Nadleśnictwo Grodzisk zawsze wspomoże tę akcję, bo od ekologicznej świadomości młodych ludzi zależy los także Polskich lasów.

DARZ BÓR!

 

Tekst: Tomasz Kałek

Zdjęcia: Krzysztof Moroz